Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.

Okolie

Image

Kaplnka (Kostol) sv. Anny

Historizujúca kaplnka postavená nad dedinou v rokoch 1879-1880 ako mauzóleum rodiny Wágnerovcov. Dal ju postaviť Andrej Wágner, na počesť svojej zosnulej manželky Anny Papstovej. Neskôr v nej bol pochovaný aj samotný Wágner s celou rodinou. Okolo roku 1965 sa kaplnka začala devastovať, a až v roku 1983 sa začala rekonštrukcia kaplnky, ale bez súhlasu štátnych orgánov a Okresného výboru Komunistickej strany Slovenska a tak sa nestihla zrekonštruovať do pôvodného stavu. Po roku 1989 sa tam začali konať výročné bohoslužby, vždy na sviatok sv. Anny, ktorej je kaplnka zasvätená.

Image

Oponický hrad

Nachádza sa v blízkosti obce Oponice (3 km od obce Kovarce), k zrúcanine hradu sa dostaneme popri Apponyiovskom kaštieli. Oponický hrad sa v písomných prameňoch objavuje od roku 1300, keď bol v rukách magistra Čáka, brata Matúša Čáka Trenčianskeho. V 14. storočí tu trávil dlhší čas kráľ Žigmund. V roku 1645 už zanedbávaný a neudržiavaný hrad poškodil požiar a hrad ešte naposledy poslúžil ako vojenský objekt údajne vtedy, keď sa v ňom skrývali kuruckí povstalci. Hrad bol potom pravdepodobne vyhodený do povetria Turkami alebo úplne zničený počas Rákocziho povstania.

Image

Cyklotrasa Kovarce

Popod Veľký a Malý Tribeč

Image

Pohorie Tribeč

Najvyšší vrch v pohorí je Veľký Tribeč (829 m.n.m). Patrí do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Vďaka značnej nadmorskej výške a polohe pohoria je možné pozorovať pohorie Vtáčnik, Marhát, Inovec, Veľký Inovec či Sitno.

Image

Rieka Nitra

Príjemným miestom na prechádzky, bicyklovanie je nábrežie rieky. Rieka Nitra je zároveň dôležitým prírodným prvkom krajiny a dáva meno celému kraju – Ponitrie. Jej dĺžka bola pôvodne 243 km, v roku 1950 sa skrátila na 170 km, a to vybudovaním preložky do Váhu. Pramení pod Fačkovským sedlom v Malej Fatre v nadmorskej výške 850 m n. m. a pri obci Komoča sa vlieva do Váhu. Je typickým nížinným tokom a výrazne dominantnou riekou v regióne, ktorá zberá vodu takmer z celého územia